Şampuan Seçimi Saçının Kaderini Değiştirir

“Olgunlaşmak, hiçbir şeye şaşırmamaktır…”

Fyodor Dostoyevski

 

Saçların ve saçının derisi için en doğru şampuanı bulmak imkansız bir iş gibi görünebilir.

 

Marketlerde satılan çoğu şampuan, belirli saç tiplerininin bakımını ve temizliğini yapmak için formüle edilmiştir. Nemlendirici katkılı, saç kremi, kalın saçlar için, güçlendirici, yağlı saçlar için vs. şampuan şişesinin içindekini kendi saç tipinle nasıl eşleştirebilirsin?

 

Saç tipine uygun şampuanı seçmemişsen bile saçların çok büyük hasar almaz ama doğru şampuanı bulursan, dolgunluk ve parlaklık kazandıracak şansı saçlarına vermiş olacaksın. Saçlarına, en doğru şampuanı seçmek için nelere dikkat etmen gerektiğini senin için hazırladık.

 

Kendi saç derini tanıyor musun?

Çoğu insan şampuanı saç temizleme maddesi olarak görür. Ancak şampuanlar, özellikle de bitkisel aminoasit complex bileşen ile hazırlanmış şampuanlar bundan daha fazlasını yapıyor. Şampuan aynı zamanda saç derisi ve saç kökleri için de bakım maddesidir. Şampuan seçerken öncelikle saç derine uygun olanı seçmelisin.

 

 

Yağlı saç derisi: Yağlı saç derisine sahipsen, muhtemelen herhangi bir saç bakım reyonunda bulunan her türlü şampuanı ve temizleme solüsyonunu denemiştir. Büyük olasılıkla saçlarını her gün, bazen de günde iki kez yıkamışsındır. Yağlı saçların olmasın istiyorsan nemlendirici şampuanlardan uzak durmalısın. Fazla yağdan kurtulmada daha etkili olabilecek, nemlendirici olmayan şampuan içeriklerini keşfetmelisin. Saç kremi kullanacaksan, saç derisinden uzağa, sadece saç tellerinin uçlarına doğru sürmelisin.

 

Kuru saç derisi: Doğru şampuanı seçimi, kuru saç derisine sahip kişilerde çok yaygın olan kaşıntı hissiyle mücadelede ilk ve en kritik savunma hattıdır. Nemi destekleyen, pürüzsüzleştiren ve nemlendiren şampuanları seçmelisin. Argan yağı ve mentol içeren şampuanlar da nemin korunmasına yardımcı olabilir. Hacim kazandırıcı ve güçlendirici kimyasal formüllerden kaçınmalısın. Cansız saçlarını daha dolgun göstermek için doğal bileşenli saç kremlerini tercih etmelisin. Sülfat ve tuz içeren formüllerden de kaçınmalısın. Bu ürünler saç derisini daha fazla kurutur.

  

Pekiyi, kendi saç tipini biliyor musun?

Artık saç derinin durumuyla ilgili bilmen gerekenleri öğrendiğine göre sıra geldi saç tellerine. Muhtemelen sadece aynaya bakarak saç tipinin ne olduğu hakkında bir fikrin olsa da, bazı önemli detaylar senin için en doğru şampuanı seçmende yol gösterici olabilir.

 

Saç yoğunluğu: Saç derinde ne kadar saç olduğunu düşün. Bu, kalınlıktan farklıdır. Saçının yoğunluğunu öğrenmek için bir tutam alıp kenara çek. Saç derini ne kadar görebildiğiniz saç yoğunluğunu belirler.

 

 • İnce yoğunluk: Saç derin rahatlıkla görünür.
 • Orta yoğunluk: Saç derinin bir kısmını saçın altında görünür.
 • Kalın yoğunluk: Saç derin neredeyse hiç görünmez.

 

Saç kalınlığı: Saçına mikroskop altında bakmanın zamanı geldi. Saç kalınlığı, her bir telin gerçek genişliğini ifade eder. İşaret parmağın ve orta parmağın arasında tek bir tutam saç tut.

 

 • İnce saçlar: Parmaklarının arasında bir telin varlığını zar zor hissedebilirsin.
 • Orta boy saç: Saç telini hafifçe hissedebilirsin.
 • Kalın saç: Saç telini net bir şekilde hissedebilirsin.

 

Gözeneklilik: Bunu bulmak doğru şampuan formülünü seçmenin anahtarıdır. Gözeneklilik, saçın nemi tutma yeteneği ile ilgilidir. Bu aynı zamanda saçlarının kullandığın kozmetik ürünlerini emme yeteneğini bilmek açısından da önemlidir. Saçlarının gözeneklilik seviyesini bulmak için bir tutamı bir bardak suya batırın.

 

 • Yüksek gözeneklilik: Saç tamamen dibe çöker.
 • Normal gözeneklilik: Saç su bardağının ortasında yüzer.
 • Düşük gözeneklilik: Saç yüzeyde yüzer. 

 

Saç esnekliği: Saç sağlığının güçlü bir işaretidir. Sağlıklı saçlar genellikle iyi miktarda parlaklığa sahiptir ve doğal olarak dolgun bir görüntüye sahiptir. 

 

Saçın elastikiyetini bulmak için ıslak bir saç telini koparıp uzatabildiğin kadar uzatabilirsin.

 

 • Yüksek esneklik: Saç teli hemen kırılmadan uzar. Bu, saçının güçlü olduğu anlamına gelir.
 • Orta esneklik: Saç teli bir miktar uzar ve daha sonra kırılır. Çoğu kadın bu kategoriye girer.
 • Düşük esneklik: Saç teli neredeyse anında kırılır. Bu, saçının kırılgan olduğu ve bakıma ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

 

Sonuç olarak ne yapmalısın?

Doğru şampuanın seçilmesinde bunların hepsi önemli bir rol oynamaktadır. Saçlarının yoğunluğu, kalınlığı, gözenekliliği, esnekliği ve hatta kullandığın farklı saç stilleri, saç türünü belirleyen önemli faktörlerdir.

 

 1. tür: Düz… Saçlar yumuşak, ince ve bazen yağlı durumdadır. Ayrıca, düz orta saçların varsa veya genel görünüm düz kalmasına rağmen daha kaba ve kıvrılması daha zorsa, hacim ve saç bütünlüğü ile de karakterize edilebilir.

 

 1. tür: Dalgalı… Dikkat çekici bir "S" desenine sahip olması ve kolayca kıvrılması veya düzleştirilmesiyle tanımlanır. Kabarık olma eğilimindedir ve kaba saçların varsa, daha kalın dalgalarla kıvırcık hale gelir.

 

 1. tür: Kıvırcık… Kalın, hacimli ve kıvırcık olma eğiliminde olan kesin bir "S" desenini gösterir. Çoğu kadının spirallerden - spiral şekilli bigudilere kadar değişen bukleleri vardır.

 

 1. tür: Karışık… Çok kırılgan ve ince, kıvırcık saçlar genellikle sıkı bir şekilde kıvrılır ve bazen kırılganlığından dolayı "hasarlı saç" olarak anılır. Bazı kadınların bukle yerine keskin açılı "Z" modeli vardır.

 

Sağlıklı saçlar, boya renginin kaliteli bir şekilde korunması ve saç bakımı için tuzsuz – parabensiz bitkisel bileşenlerle hazırlanmış şampuanları hemen incele!

Yorumunuzu bırakın
*
iyzico ile öde