Keratin Bakımının Saçlar Üzerindeki Dominant Etkisi

“Bütün dünya gönül verip geceye, tapmayacaktır artık o muhteşem güneşe...”

Romeo & Juliet

 

Keratin bakım ürünlerinin saçına olan desteği konusunda pek çok yanlış anlama var. Bir sonraki (veya ilk) keratin tedavini yapmak için hazırlandığında, kendini güvende ve bilgili hissetmen için, tüm detayları öğrenmen için sana bu yazıyı hazırladık.

 

En başından başlayalım, soru şu: Keratin nedir? Keratin saçının, cildinin ve tırnaklarının yapıtaşı olan bir proteindir. Saçlarında, vücudun kendi korumak için doğal olarak ürettiği koruyucu bir proteindir.

 

Saç tedavisine hizmet eden kozmetik sektöründe kullanılan keratin, saç tellerini oluşturmak için üst üste gelen hücreleri yumuşatarak çalışır. Saç diplerini koruyan cilt katmanı, kullandığın ürünlerden keratini emerek saçların dolgun ve parlak görünmesini sağlar.

 

 

Saçtaki keratin hasarı nasıl meydana gelir?

Keratin tedavileri saçında kaybolan keratini yeniden oluşturmak için hazırlanmıştır. Bir saç telinde keratin proteinleri, saç tellerinin orta katmanlarında bulunur. Keratin hücrelerinin dış katmanı, su geçirmez ve hava geçirmez bir koruyucu kılıf oluşturmak için üst üste yığılmış pullara benzer. Bu proteinler hasar gördüğünde, koruma kılıfının altındaki hücreler zarar görmeye başlar. Saçı oluşturan hücreler hasar gördüğünde ise, kırılmaya ve yıpranmaya maruz kalan saçın yapısını bozulmaya başlar.

 

Saçtaki keratin hasarına insanlar fön makinası, saç maşaları gibi yüksek sıcaklıkta çalışan aletlerle ya da saç ağartıcı gibi kimyasallarla neden olabilir. Ayrıca insanların elinde olmadan, kirli hava gibi olumsuz koşullar da keratin hasarına neden olabilir. Hatta sert fırça uçları, saçın nemini kaybetmesi veya saç diplerinin tıkanması gibi durumlarda da doğal saçlar risk altındadır.

 

Gördüğün gibi saçların keratinini kaybetmesinin birçok nedeni vardır ama sen, saçlara kaybettiği keratini geri kazandırmanın da birçok yöntemi olduğunu bilmeli ve bu seçeneklerden yararlanmalısın.

 

Keratin tedavi türleri nelerdir?

Saçtaki keratini yeniden kazanmak için farklı türlerde keratin bakım ürünü ve tedavi yöntemi vardır. Uzman eşliğinde bir muayenehanede profesyonel bir elektriklenme tedavisi yaptırabilir veya evde kendi başına kullanmak için bir keratin bakım seti satın alabilirsin. Ayrıca, keratin tedavisinin sürdürülmesine veya daha kolay kontrol edilebilir saçlara sahip olmana yardımcı olmak için keratin devam ürünleri de bulunmaktadır.

 

Keratin tedavileri ve ürünleri, keratini saça geri vererek hasarı doldurur ve yıpranmış hücreleri pürüzsüzleştirerek koruyucu bir saç bariyeri oluşturur. Keratin bakımı saçına sağlık ve parlaklık kazandırır ama bunlar saçının, keratin bakım ürünü kullanımından önceki hasar düzeyine, kalınlığına ve kullandığın keratin tedavisinin türüne bağlı olarak değişebilir.

 

Salonda ve evde yapılan keratin bakımlarının farkı nelerdir?

Keratin tedavileri ve ürünleri, keratini saça geri vererek hasarı doldurur ve yıpranmış hücreleri pürüzsüzleştirerek koruyucu bir saç bariyeri oluşturur. Sonuç olarak keratin bakımı, günümüz koşullarında evde veya profesyonel salonda yapılabilir. Her iki durumda da olumlu neticeler görebilirsin ama bunlar saçının keratin bakım ürünü kullanımından önceki hasar düzeyine, saçının kalınlığına ve kullandığın keratin tedavisinin türüne bağlı olarak değişebilir.

 

Saçlarının temel keratin bakımı için, keratin bakım ürünlerini kullanmalısın.

 

Keratin bakım aşamalarının her birinde bitkisel özlü formülasyonla hazırlanmış, aynı markanın ürünlerini kullanmalısın.

 

Keratin bakımı yaparken, işlemi günlük hayatta da koruyabilmek için saç maskesi kullanmalısın. Maskeyi 5 dakika saçında tuttuktan sonra saçlarını ılık suyla durulamalısın. Sonrasında saçını %100 kuruyana kadar fönleyin ve her zamanki gibi şekillendirebilirsin.

 

Herhangi bir keratin tedavisinden sonra, daha uzun süreli sonuçlar için bakım sonrası keratin şampuanı ve keratin devam saç kremi gibi keratin bakımının etkisini uzatıcı bir saç kremi kullanmalısın.

 

Hasar görmüş keratinin yeniden inşasına yardımcı olacak birçok seçenek vardır. Doğru prosedürleri ve keratin ürünlerini seçmenin anahtarı, araştırmanı yapmak, yorumları okumak olarak sayabilirim. Kendi keratin tedavinden ve ürünlerinden en iyi şekilde yararlandığından emin olmak için güvendiğin ürünleri hemen al!

Yorumunuzu bırakın
*
iyzico ile öde