Fark Yaratan Sağlıklı Saçlar İçin Bilmeniz Gerekenler

“Kim ne derse desin, dünyayı kadınlar değiştirebilir. Değişime kendinden başla.”

 

Saç bakımını haftada 2 kez yapman yeterlidir. saç bakım ürünlerini veya şampuanı çok sık aralıklarla kullanmak saçlarını kurutur, saç derine zarar verir. Saçlarını yıkayıp besleyici özellikli ve doğal bileşenli saç kremi, koruma ürünleri ile saçlarının kaybettiği nemi geri kazandırmalısın.

 

Geçen haftaki blog yazımızda da değindiğimiz zararlı içerik bileşenlerine dikkat etmelisin. Bilhassa kullandığın şampuanda sülfat ve SLES olmamasına dikkat etmelisin.

 

Saçları besleyen ve saç tellerine zarar vermeyen şampuanları, ürünleri satın almalısın.

 

Ne sıklıkla saç kurutma makinesi kullanılmalı?

 

Duş sonrasında her seferinde saçlarını doğal olarak kurumaya bırakman, saçlarının ve saç derinin nem dengesini korur. Saç kurutma makinesini kullanmak, uzun vadede saçlarına zarar verebilir, saç derini kurutabilir. Eğer saç kurutma makinesini kullanmak zorunda kaldığın acil durumlar ortaya çıkmışsa da, o zaman yüksek sıcaklıkta kullanmamalısın.

 

 

Sadece saç koruma ürünlerine değil, beslenemene dikkat etmen de saçlarının sağlığı için önem arzetmektedir. Besin maddelerinin, yiyecek ve içeceklerin saç derisinin nemine ve saçların sağlığına etki ettiği belirlenmiştir. Bu açıdan bakınca eğer diyet yapıyorsan, protein tüketiminden vazgeçmemeli,  mevsim meyveleri ve sebzelerinin yanına bol miktarda protein eklemelisin!

 

Balıkyağı ve zeytinyağında bulunan Omega-3 proteini de saçlarının daha sağlıklı ve hızlı uzamasına destek verir. Ceviz, balkabağı çekirdeği, kenevir tohumu yağı, keten tohumu yağı, semizotu, kanola yağı, soya fasulyesi yağı gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve koza tohumu vs. en iyi omega-3 kaynağı besinlerdir.

 

Saçlarını tararken kullanacağın tarak, geniş kıllı, yani kıl aralığı geniş olmalıdır. Son olarak da duş yaparken saçlarını duruladığın sıcaklığı, ılıklaştırmalısın. Saçlarını, aşırı sıcak suyla durulamamalısın. Saçlarını duruladığın suyun sıcaklı derecesinin yüksek olması saç diplerine ve saç uçlarına zarar verir. Saçları ılık suyla, parmak uçlarının iç taraflarıyla masaj yaparak yıkaman, saç kırılmalarını önler.

 

Yatarken saçlar açık mı örtülü mü olmalı?

 

Yatarken saçlarını serbest burakman, onları toplamayıp veya bir örtü ile toparlamaman, saçlarının kırılmasına yol açabilir. Yatakta baş örtüsü, külah veya yumuşak kumaştan imal edilen saç bonelerinden birini kullanabilirsin.

 

Haftada en az bir kez saçlarına saç bakım yağı uygulamalı ve saçlarına bakım yapmalısın.

 

Haftalık olarak saçlarına bakım yağı uygularsan, saç derinin ve saç tellerinin canlanmasına yardımcı olabilirsin. Saç ve saç derisini besleyen krem ve yağlar saçlarını onarabilmene ve güçlendirmene olanak tanır. Ancak, saç tipine uygun ürünler kullanmalısın.

 

Havluyu nasıl kullanmalıyım?

 

Banyo havlusu seçimi de ayrıca önemlidir. Duşun ardından saçlarının nemini almak için kullandığın havlu, saçlarının koparak elektriklenmesine neden olur, eğer organik değilse! Saçlarını kurutmak için kullandığın kalın havlular yerine, organik ince pamuklu veya bambu hammaddeli saç havlularını kullanmalısın. Şile bezi, Denizli peştemali gibi kumaş türleri çok doğru seçimler olacaktır. Hatta saçlarını havluya sarmak yerine, onlara masaj yaparak da saçlarının nemini alabilirsin. Sağlıklı saçlara bir an önce kavuşmak için sunulan bu komple çözüme sahip olma fırsatını kaçırma!

Yorumunuzu bırakın
*
iyzico ile öde