Blog archive

Saçlarını Şehrin Tozu Dumanından Korumalısın

“Saçların dağınık, gözlerin uykuluydu. Kalbimi kazanmak için hiçbir şey yapmana gerek yoktu…”

 

Metropol hayatında yaşayan insanlar, her gün çok fazla olumsuz çevresel etkiye maruz kalır. Gün içinde dışarıda, caddede veya trafikte saçlarının ve saç derinin kirlilik, duman, trafik ve diğer birkaç çevresel stres etkeni olumsuz unsurlara maruz kalmaması imkansızdır. Sen, gün içinde bunları çok da önemsemesen de saç derinde ve saçlarında biriken tozlar, ileride daha büyük sorunlara neden olabilir. Saç derinin ve saçlarının sağlığını nasıl koruyacağını adımlarını seninle paylaşmak için bu yazıyı hazırladık.

 

Kirlilik saç derisine ve saça nasıl zarar verir?

 

Sadece dış ortamda bulunduğunda maruz kaldığın hava kirliliği saç derisi ve saç sağlığın üzerinde ciddi zararlara yol açabilir. Kirli hava, cildinin en büyük düşmanlarından biri olabileceği gibi aynı şey saç derin ve saçların için de geçerlidir. Bu iddiayı destekleyen sayısız bilimsel araştırma mevcuttur, dolayısıyla bunu hafife almamalısın.

 

Toz, duman, is ve kir gibi partikül maddeler, çıplak gözle görülemezler. Ancak saç derin ve saçında birikip olumsuzluklara neden olana kadar da zararını gösterirler.

 

 

Sağlıklı saçlar istemez misin? 

 

Saç derisinin ve saçının bu toz ve dumandan gördüğü hasar çeşitli şekillerde kendini gösterir. Bu hasar saç derisinde kendisini kuruluk olarak gösterir. Saç derisi kuruduğunda pullanma ve kepeğe neden olabilir. Hasarlı saç derisi senin genel sağlığını da saçının sağlığını da etkileyebilir. Bu durumlar da saçların, kolayca kırılmaya eğilimlidir. Muhtemelen saçların dökülecek veya zayıf, hasarlı saç tellerine sahip olacaksın.

 

Hava kirliliği günümüzde önemli bir sorun olduğundan, özellikle metropol ortamında yaşıyorsan, saçlarının bu ortamda hasar görmesi kaçınılmazdır. Hasarın oluşmasını önlemek veya yıpranma belirtilerini tersine çevirmek için saç derini ve saçını korumanın yollarını araştırmalısın.

 

Saç ve saç derisini şehrin kirli havasına karşı nasıl koruyabilirsin?

 

Saç derisini korumak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için atacağın adımlar konusunda, sana bazı önerilerimiz olacak.

 

  1. Saç telleri ve derisini korumak için tasarlanmış ürünlere geçin: Cilt bakımında cildi koruyan ürünlere ilgi gösterdiğin gibi, saçların bakımında da saç derisini ve saç tellerini koruyabilecek saç ürünlerine odaklanmalısın. Özel olarak formüle edilmiş, bitkisel bazlı ürünleri seçmelisin. Çünkü bunlar, kirli havanın neden olduğu hasarı ortadan kaldırabilecek ve saçlarını onlardan koruyabilecek bileşenlere sahiptir. Bitkisel complex bileşenlerle hazırlanmış Gold Series böyle bir örnektir. Bu seri, saç derisi ve saç bakımı sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik olarak hazırlanmış özel bitkisel amino asitlerlere ve vitaminlere sahip formülasyonuyla tercih edilmektedir.

 

  1. Şekillendirme ürünlerinizi değiştirin: Saçlarını şekillendirirken kullandığın kalınlaştırıcı kremlere, jeller ve köpüklere de dikkat etmelisin. Büyük şehirde veya hava kirliliğinin yoğun olduğu bir yerde yaşıyorsan, bunların kullanımını mutlaka en aza indirmeli ve hafif ama çok işlevli ürünlere geçerek, saçlarını şekillendirirken daha az ürün kullanmalısın.

 

  1. Saç derini besleyen ve nemlendiren şampuanları kullanmalısın: Havadaki kirletici maddelere maruz kalmak saç derini kurutur. Her gün şampuanlamak da saç derinin kuruma sürecini hızlandırabilir. Bunun olmasını önlemek için şampuan kullanımını en aza indirmelisin. Ancak saçlarını her gün yıkaman gerekiyorsa saç derini beslemek için formüle edilmiş bir şampuan kullanmalısın. Saç derin için doğru şampuanı kullanmalısın ve kuru ya da çok ağır hissetmemesi için, saçlarını yeniden dengelemelisin.

 

Saç derisini hasarlardan koruyacak bir ürün mü arıyorsun? Saç bakım rejiminin bir parçası olarak çok önemsememiş olsan da, saç derisi bakımıyla başlamalısın. 

 

Sağlıklı bir saç derisi ile sağlıklı saçlara da sahip ol, hatta hemen tam istediğin gibi saçlara sahip ol!

Leave your comment
*
iyzico ile öde