Blog archive

Saçlarını Kışın da Canlı Tutabilirsin

“Her insan herkes karşısında her şeyden sorumludur...”

Fyodor Dostoyevski

 

Soğuk havalar, kuruluk ve kaşıntıdan kırılma ve kırık uçlara kadar saçlara çok fazla zarar verebilir. Yine de endişelenme! Seninle paylaşacağımız kolay ipuçları ve püf noktaları sayesinde soğuklarda da saçlarını ve saç derini koruyabilirsin.

 

Kış mevsimindeyiz, dışarısı soğuk ve bu soğuklar saçlarımız ve saç derimiz için zorlu olabilmektedir. Kuruluk ve kaşıntıdan kırılma ve kırık uçlara kadar, soğuk hava saçlara oldukça zarar verebilir. Ama endişelenme! Bu kolay ipuçları ve püf noktaları ile saçını ve saç derini soğuk havaya karşı koruyabilir, saçlarının sağlıklı ve güçlü görünmesini sağlayabilirsin. Öyleyse başlayalım!

 

kış saç bakımı, saçların kışlık bakımı, sağlıklı saçlar, keratin bakım_liviton

 

Hangi şampuan ve kremi kullanmalısın?

 Kışın saçlarının zarar görmesini önlemek için yapabileceğin en önemli şeylerden biri, doğru şampuan ve saç kremini kullanmaktır. Nemi geri kazandırmak ve saç derisini beslemek için özel olarak tasarlanmış ürünleri kullanmalısın. Sülfatlı ürünlerden kaçınmalısın. Çünkü bunlar doğal yağları yok edebilir ve saç derisinin kuru kalmasına neden olabilir. 

 

Yaşam tarzını nasıl değiştirmelisin?

Saç derini nemli tutmak için bol su içmelisin. 

 

Çok fazla güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı, dışarıdayken başını örtmek için şapka veya atkı kullanmalısın.

 

Evdeki havaya nem katmak için nemlendirici kullanmalısın.

 

Örgü, topuz ve at kuyruğu gibi sıkı saç modellerini kullanmaktan kaçınmalısın.

 

Saç derini beslemek ve nemlendirmek için ayda bir kez saç maskesi veya sıcak yağ tedavisi yaptırmalısın.

 

Saç derisine her gün en az 10 dakika masaj yapmak, saçların daha hızlı uzamasını tetikler.

 

Kışlık saç bakımında beslenmenin de önemi var mı?

Çeşitli besleyici yiyecekler yemek, sağlıklı saç büyümesini teşvik etmeye ve kırılmayı önlemeye yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için somon, yumurta, yoğurt ve fındık gibi biyotin, protein ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdaları diyetine ekleyin. 

 

Bu konuda veganlar için de farklı alternatif yiyecekler mevcuttur. Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler, bezelye, nohut ve mercimek gibi baklagiller, Avokado, Keten, kenevir ve kabak gibi tohumlar, Badem ve ceviz gibi kuruyemişler, Tofu ve tempeh gibi soya bazlı gıdalar, Yaban mersini gibi meyveler, çilek ve ahududu, kinoa ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllar, Spirulina ve tempeh gibi bitki bazlı proteinler ve zeytinyağı, hardal yağı ve hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlar kış soğuklarından saçlarını korumana yardımcı olabilmektedir.

 

Avokado ve domates gibi antiinflamatuar gıdalar da saç derisi sağlığına faydalı olabilir. Ayrıca, yüksek A vitamini içeriği nedeniyle yemeklere ıspanak ve lahana gibi bol miktarda yeşil yapraklı sebze eklemelisin.

 

Kışlık saç bakımı, saç sağlığın ve onların sağlıklı görüntüsünü, ışıltısını kışın da sürdürmesi için zorunludur. Kışlık saç bakımına desten verecek doğal bileşenli saç bakım ürünlerine tek tıkla sahip olabilirsin!

Leave your comment
*
iyzico ile öde