Blog archive

Hayata Taze Bir Başlangıç, Peeling

“Anlayacaksın büyülü bir uyumla tamamlandığını, yüzünde birleşen çizgilerin…”

Romeo & Juliette

 

Peeling, iyi bir cilt bakımı rutininin en önemli parçalarından biridir. Bu cilt bakımı adımını kendin için sıkıcı hale getirdiysen, düzenli olarak peeling yapmanın birçok nedeni olduğundan, peeling uygulamasını geliştirmeyi öncelemelisin.

 

Eksfoliasyon (Expholiation) nedir?

Eksfoliasyon, cilt yüzeyindeki ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi işlemidir. Granül bir madde (vücut peelingi veya scrub kremleri) içeren bir peeling aletinin (lif kabağı gibi) kullanılmasını veya eksfoliyatörler olarak bilinen bir kimyasalın kullanılmasına ihtiyaç duyar.

Cilt bakımı uzmanları, peeling yapmanın bir gereklilik olduğu konusunda fikir birliği içindeler. Cilt, yaklaşık her 30 günde bir doğal olarak kendini tutuyor. Bu, yeni hücre büyümesine izin verir. Peeling yapılmazsa, ölü cilt hücreleri zamanla üstüste birikerek cildin donuk ve cansız görünmesine neden olabilir.

Scrub kremleri ve peeling uygulaması bunu önleyebilir. Özellikle bu ürünler düzenli kullanıldığında cildin doğal olarak parlak ve canlı kalması sağlanabilir.

 

 

Peeling yaptırmalı mısınız?

Peeling, cildin görünümünü iyileştirir. Bunlar “düzenli olarak” peeling yaptığında elde edebileceğin faydalardır.

 

Gözenekleri açar: Cildi arındırdığında, gözeneklerini tıkayan ölü cilt hücrelerini etkili bir şekilde temizlersin. Gözenekler tıkandığında cilt sivilce, siyah nokta, beyaz nokta gibi çeşitli cilt sorunlarına yatkın hale gelir. Kir cildinin içinde sıkışıp kalır ve aynı zamanda yağ bezleri yağ ürettiğinde yağın tıkanmasına da neden olabilir. 

Düzenli peeling ile cilt ve gözenekler derinlemesine temizlenmelidir. Ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasıyla cilt daha parlak ve pürüzsüz hale gelir.

 

Ürünlerin daha derinlere nüfuz etmesini sağlar: Ancak gözenekleri açtıktan sonra, kullanılan cilt bakım ürünlerini kullanmaya devam etmelisin. Bu ürünler uygulandığında gözenekler tarafından emilir ve cilde etki ederek fayda sağlar.

Nemlendiriciler ve serumlar gibi cilt bakım ürünlerine de para harcadığın halde bunların neden işe yaramadığını sorgulamak yerine, peeling yapmayı denemelisin.

 

Kan dolaşımını artırır: Peeling uygulaması, cildin yüzeyine kan akışını teşvik ederek doğal detoksifikasyon sürecine yardımcı olur. Ciltteki toksinleri attığında daha parlak ve ışıltılı bir cilt ortaya çıkar.

 

Hücre yenilenmesini artır: Peeling, ciltteki dolaşımı artırmanın yanı sıra sağlıklı hücre yenilenmesini de destekler. Yüzeyde kuru ve ölü deri hücreleri varken yeni hücreler büyüyemez. Peeling, bu ölü cilt hücrelerini temizleyerek sağlıklı bir hücre yenileme sürecini başlatılır.

 

Eşit cilt tonunu destekler: Cildin yüzeyinde sıkışıp kalan ölü cilt hücreleri, bazı cilt kısımlarının koyulaşmasına ve düzensiz lekelere neden olabilir. Peeling yapmanızın nedenlerinden biri eşit bir cilt tonu elde etmektir.

Peeling ve derinlemesine temizlik yapıldığında, ölü cilt hücrelerinden kurtulabilir ve eşsiz bir cilt tonunu ortaya çıkarabilirsin. Peeling, ayrıca cilt yüzeyinde pürüzsüz bir doku oluşturur.

 

En iyi eksfoliyatörler hangileridir?

Cildine peeling yapmaya ve yukarıda sıralanan cilt bakımı faydalarından yararlanmaya hazır mısın? Aşağıda sıraladıklarımız, cilt bakımı rutinine eklemenizi önerdiğimiz en iyi eksfoliyantlardır.

 

Kil maskesi: Peeling için kil maskesi, kirleri ve fazla yağı ortadan kaldırmak için cilt bakımına harika bir destek sunar. Eksfoliasyonu teşvik etmek ve sana daha temiz bir cilt bırakmak için doğru tercihtir.

Kullanmak için avucuna bezelye büyüklüğünde bir miktar alman ve ardından yüzüne eşit şekilde yayman gerekir. 10-15 dakika cildinde bekletip kurumasını beklemelisin. Kuruduktan sonra, peeling maskesinden kurtulmak için nemli bir bez kullanarak, uygulama yaptığın bölgeyi sil. Bu maskeyi sabah ve akşam kullanmalısın. 

 

Saf detoks peelingi: "En iyi peeling kokteyli" olarak adlandırılan bu peeling, salisilik asit, jojoba, haşhaş ve hurma tohumlarının karışımından oluşur. Bu nazik ama güçlü formül, ölü cilt hücrelerini ve yabancı maddeleri etkili bir şekilde temizleyebilir. Bu arada formülde salisilik asit bulunması cilde pürüzsüz ve daha net bir görünüm kazandırabilir. Sadece yüzde değil, vücudun her yerinde kullanılabilir.

Saf detoks peeling kremi yalnızca geceleri kullanılmalıdır. Bu ürünü cildine sürdükten sonra cilt, güneşe maruz kaldığında hassasiyete neden olabilir. Bu detoks peelingini 1/2 çay kaşığını suyla karıştırpı yüzüne hafifçe masaj yapabilirsin ve 1-3 günde bir kullanmalısın.

 

Günlük peeling: Bu formülün, kollajen ve hücre yenilenmesini teşvik ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, bu adımı cilt bakımı rutininin bir parçası olarak kullanmak, kullanılan diğer ürünlerin tüm aktif bileşenlerinin tamamen emilmesini sağlar.

Bu formül günlük kullanım için yeterince yumuşaktır ve aynı zamanda cildin yaşlanma nedenlerine karşı bir koruma katmanı da sağlar. Temizledikten sonra ıslak cilt üzerine günlük peeing uygulanabilir. En az 30 saniye boyunca hafif bir masaj hareketi kullanarak cildinize uygulanmalı. Sonrasında ise her zamanki gibi durulanmalı.

Düzenli olarak peeling yapıyor musun? ya da ne sıklıkla peeling yapıyorsun?

 

Seni daha da mükemmelleştirecek alışverişi yapmak çok kolay!

Leave your comment
*
iyzico ile öde